03/22/2023

اما همه‌ی ما می‌دانیم که این‌ها دروغ‌های مصلحتی‌ای هستند که برای کنترل اوضاع آن‌ها را بیان می‌کنیم و هدف ما صدمه زدن به اعتماد و احساسات طرف مقابل نیست. با در نظر گرفتن این موضوع، در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، ۴۰ مورد از رایج‌ترین دروغ‌های مصلحتی‌ای که مردم به طور روزانه بیان می‌کنند، آورده شده است. با ما همراه باشید.

۱. «من پنج دقیقه‌ی دیگر آنجا هستم»
دروغ گفتن

همه‌ی ما می‌دانیم وقتی که می‌گوییم «من پنج دقیقه‌ی دیگر آنجا هستم» یا «دارم پارک می‌کنم» یعنی حداقل نیم ساعت تا محل قرار فاصله داریم اما با این حال برای کنترل اوضاع، حقیقت را نادیده می‌گیریم.

۲. «ایمیلت حتماً به پوشه‌ی اسپم من رفته است»
وقتی ایمیل را دریافت کردید، آن را دیدید، حتی ممکن است آن را باز کرده و خوانده باشید و بعداً تصمیم گرفته باشید که جوابی به آن ندهید. در واقع، شما هیچ کاری با آن انجام ندادید. اما وقتی فرستنده از شما در مورد آن سؤال پرسید، شاید هفته‌ها یا ماه‌ها بعد، شاید با کپی برداری از رئیستان، باید بهانه‌ای برای اینکه چرا کاری با آن انجام نداده‌اید، بیاورید. بنابراین «پوشه اسپم» بهترین گزینه است.

۳. «شارژ گوشی‌ام تمام شد»
وقتی از دو دوست مختلف پیام‌هایی دریافت می‌کنید که دو طرح متفاوت را برای وقت خالی بعد از کار به شما پیشنهاد می‌کنند و نمی‌توانید تصمیم بگیرید که جواب منفی خود را برای یکی از آن‌ها چگونه ارسال کنید، یک راه راحت برای رهایی از ایجاد حس ناامیدی در طرف مقابل این است که فردا صبح برای او یک پیامک ارسال کنید و بگویید که دیروز موقع جواب دادن شارژ گوشی‌تان تمام شده و تلفن همراهتان خاموش شده است.

۴. «تلفنم ویروسی شده و هنگ می‌کند!»
یک جایگزین عالی برای «شارژ تلفنم تمام شد»، که از تکرار این عبارت برای دوم جلوگیری می‌کند. این دروغ در مجموع برای توضیح دادن هر گونه عدم پاسخگویی تلفنی بسیار عالی است؛ پیامک، ایمیل، پیام‌های صوتی و شبکه‌های اجتماعی، فقط تلفن را مقصر بدانید!

۱۱ ویژگی زنانی که تیپ شخصیتی مردانه دارند
۵. «آف زده بود ۱۲۰ تومان خریدمش!»
بیان حقیقت

وقتی شوهرتان از شما می‌پرسد که برای آن ژاکت یا کفش جدید چقدر هزینه کرده‌اید و شما نمی‌توانید قطعاً نمی‌توانید قیمت واقعی آن را بیان کنید از این عبارت استفاده می‌کنید؟

۶. «بیایید فقط یک بار دیگر امتحان کنیم»
بله درست است، ما می دانیم که منظور شما حداقل «چهار مرتبه‌ی دیگر» است!

۷. «من اصلاً تلویزیون تماشا نمی‌کنم»
فقط به این دلیل که فیلم و سریال‌ها را روی لپ‌تاپ خودتان نگاه می‌کنید و آن‌ها را روی تلویزیون تماشا نمی‌کنید، به این معنی نیست که اصلاً تلویزیون تماشا نمی‌کنید. بیشتر اوقات، این دروغی است که شما به خودتان می گویید. چون در واقع شما محتوای تلویزیونی را روی لپ‌تاپ یا تبلت خود نگاه می‌کنید.

۸. «آخراشه!»
بله! منظورتان این است که هنوز شروع هم نکرده‌اید!

۹. «واقعاً از دیدن شما خوشحالم»
ماه‌هاست که این شخص را ندیده‌اید و اگر به شما بستگی داشت، سال‌ها می‌گذشت و یادش هم نمی‌افتادید. در واقع شما تنها در یک مهمانی دوستانه با طرف مقابل برخورد کردید و اکنون باید طوری رفتار کنید که انگار هیچ کس دیگری در جهان وجود ندارد که ترجیح دهید به جای او با آن برخورد کنید.

۱۰. «شخصیت افراد از ظاهر آن‌ها برایم مهم‌تر است»
دروغ گفتن

پس چرا بعد از دیدن تصاویر نمایه‌ی افراد آن‌ها را دنبال می‌کنید؟ همه‌ی ما از قدرت چشمان درون‌بین شما آگاهیم.

۱۱. «من با — نفر رابطه داشته‌ام»
یکی شما در این رابطه راست می‌گویید، یکی خواجه حافظ شیراز. در واقع بسته به جنسیت و نسبت طرف مقابل با شما، این عدد می‌توانند خیلی بیشتر یا کمتر از مقدار واقعی در نظر گرفته شده است.

۱۲. «چند وقت پیش آن را خواندم/ تماشا کردم»
یک جواب تکراری برای استفاده در زمانی که دوستی از کتاب یا فیلمی نام می‌برد که احتمالاً باید تا به حال آن را خوانده یا دیده باشید، اما هرگز به آن دسترسی پیدا نکرده‌اید. مگر اینکه بخواهید این جواب تحقیرآمیز را دریافت کنید: «هنوز آن را نخوانده‌اید/ ندیده‌اید؟!» در غیر این صورت، تنها گزینه‌ی شما همین دروغ کوچک مصلحتی است.

۱۳. «شما را به خاطر دارم»
به نظر می‌رسد فردی که به تازگی با او ملاقات کرده‌اید شما را به یاد می‌آورد. او حتی می‌تواند دوستان مشترک و مهمانی‌ای که برای اولین بار در آن ملاقات کردید را به خاطر بیاورد. اما شما نمی‌دانید او چه کسی است و نمی‌خواهید این حقیقت را بپذیرید، بنابراین لبخند می‌زنید و مصلحتاً به خاطر می‌آورید که قبلاً طرف مقابل را ملاقات کرده‌اید. این یک حرکت بی ضرر است که هر دو طرف را از شرمندگی نجات می‌دهد.

۱۴. «به نظر منطقی می‌رسد»
وقتی یکی از دوستانتان تصمیم غیرمنطقی خود را برای خرید یک حیوان خانگی عجیب با شما در میان می‌گذارد و نظر شما را می‌پرسد، گاهی اوقات این تنها چیزی است که می‌توانید به او بگویید.

چگونه خاطرات گذشته را با انتخاب خودمان فراموش کنیم؟
۱۵. «صدات خوب نمیاد!»
بیان حقیقت

اگر جریان مکالمه در حال انجام را دوست ندارید، استفاده از این عبارت بهترین بهانه است. ممکن است کمی نویز یا کمی وقفه در صدای طرف مقابل وجود داشته باشد، اما اگر واقعاً بخواهید صحبت‌های او را بشنوید، احتمالاً می‌توانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *